Архив новостей

Апрель 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Мар    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Наши баннеры

Баннерообмен:

Правила комментирования

Присоединяйтесь к нам:

«Зелений Фронт» звернувся до депутатів

Одночасно з двома листами — до новообраних депутатів Харківської обласної та міської рад — звернулася в ці дні громадська організація «Зелений Фронт». Екоактивісти пропонують депутатам виправити багаторічну помилку та приділити у своїй діяльності достатньо уваги екологічним проблемам, яких, на жаль, у Харківщини дуже багато.

ГО «Зелений Фронт» неодноразово наголошував на існуванні цієї проблеми в минулому, разом з іншими громадськими організаціями екологічного спрямування. До речі, в деяких обласних та міських радах до цієї критики дослухалися та виправили ситуацію. Про що йде мова? У сучасному світі екологічна політика є дуже важливим елементом як державного управління, так і функціонування місцевого самоврядування. Все більше уваги приділяється саме екологічним викликам, бо без сталого розвитку і захищеного довкілля не може бути ані успішної економіки, ані якісного соціального захисту, ані будь-якого іншого успішного напрямку діяльності. Натомість у Харківській обласній раді багато років створюється і діє Постійна депутатська комісія з екології, надзвичайних ситуацій та ліквідації їх наслідків, а у міській — Комісія з транспорту, зв’язку та екології. Таким чином ані в області, ані в обласному центрі нема пріоритету розгляду екологічних питань депутатами, адже питання надзвичайних ситуацій або транспорту зі зв’язком часто є більш резонансними, ніж екологічні.

Також це є «запрограмованою» корупцією, оскільки у членів комісії виникає конфлікт інтересів через протиріччя одночасної зацікавленості в тому чи іншому проекті, наприклад, транспортної галузі і категоричного неприйняття його з екологічних міркувань.

Екологи попросили депутатів врешті розділити комісії, відділивши екологічну складову від усіх інших напрямків і тому, що ці комісії є фактично розпорядниками екологічних фондів, створених на обласному та міському рівні згідно статті 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», фондів, гроші з яких заборонено витрачати на будь-які потреби, окрім природоохоронних. Таким чином, нелогічно пропонувати тим самим комісіям займатися якимось іншими питаннями, фінансування яких ведеться з інших джерел.

Екологи наводять й інші аргументи у своїх зверненнях, а також обіцяють слідкувати за тим, як їх пропозиція буде сприйнята депутатами від різних політичних сил.

Залишається навести тексти цих звернень:

Відкрите звернення до новообраних депутатів Харківської обласної ради від ГО «Зелений Фронт»

Шановні депутати!

Початок роботи обласної ради VIII скликання дає можливість виправити помилку депутатів попередніх скликань, які протягом щонайменше останніх двох каденцій під час формування постійних комісій утворювали «Постійнодіючу комісію з питань екології, надзвичайних ситуацій та ліквідації їх наслідків». Таким чином, вирішення екологічних питань, доки вони не призвели до надзвичайних ситуацій, відсувалися на другий та навіть на третій план.

Навіть нашвидкуруч зроблений аналіз екологічних питань, які є найбільш важливими для Харківської області з точки зору її мешканців, дає такі результати:

· забруднення атмосферного повітря великими промисловими підприємствами;

· незаконна вирубка лісів, знищення полезахисних лісосмуг, масове знищення зелених насаджень в межах населених пунктів;

· порушення екологічного законодавства під час розвідки та видобування вуглеводнів.

Нажаль, перелічені вище проблеми жодного разу не були включені до порядку денного «Постійнодіючої комісії з питань екології, надзвичайних ситуацій та ліквідації їх наслідків». Членами комісії не було внесено на розгляд обласної ради жодного проекту рішення щодо усунення зазначених проблем.

Екологія та захист довкілля у сучасному світі — дуже розгалужена, складна сфера. Вона вимагає глибокого розуміння одразу багатьох наукових дисциплін. Наразі, у зв’язку з евроінтеграційними процесами, перебуває у стані реформування українське екологічне законодавство. Тому одній людині вкрай складно приділити достатньо уваги екологічним питанням та будь-яким іншим завданням постійної комісії.

Як приклад вірного підходу можна навести наступні приклади:

· Київську міську раду, де створена «Постійна комісія з екологічної політики» (https://kmr.gov.ua/uk/comisii/24);

· Львівську обласну раду, де створено Комісію з питань екології, природних ресурсів та рекреації (https://archive.lvivoblrada.gov.ua/комісія_з_питань_екології__природних_ресурсів_та_рекреації_432categ.html);

· Івано-Франківську обласну раду, де створена «Постійна комісія з питань екології та раціонального природокористування» (https://orada.if.ua/постійна-комісія-обласної-ради-з-пита-4/).

Тож, з огляду на вищевказане, звертаємося до вас з проханням довести до новообраних депутатів Харківської обласної ради VIII скликання пропозицію ГО «Зелений Фронт» створити окрему постійну депутатську комісію з екології (або з екологічної політики), звільнивши її від інших, невластивих охороні навколишнього середовища, обов’язків.

З повагою, Координаційна рада ГО «Зелений Фронт»

Відкрите звернення до новообраних депутатів Харківської міської ради від ГО «Зелений Фронт»

Шановні депутати!

У Харківській міській раді склалася помилкова традиція об’єднувати в одну депутатську комісію декілька, зокрема, багато років існує «Постійна комісія з питань транспорту, зв’язку та екології». Таким чином питання екології (охорони довкілля, безпеки життя та здоров’я харків’ян, дотримання їхніх екологічних прав тощо) розглядаються лише тоді, коли з’являються перерви між вирішенням проблем транспорту та зв’язку (яких безліч), от і виходить, що найважливіші, найгостріші, найактуальніші для харків’ян питання розглядаються за залишковим принципом.

Раніше подібна практика була притаманна майже всім міським та обласним радам України, за що вони постійно перебували під критикою вітчизняних та міжнародних екологічних експертів (http://www.zfront.org/otsinka-zelenogo-frontu/). Однак, з тих часів ціла низка населених пунктів виправила цю ганебну ситуацію, наприклад:

- у міській раді Львова існує «Комісія екології та природокористування» (https://city-adm.lviv.ua/…/ecology-and-nature-management);

- у Київській міській раді — «Комісія з екологічної політики» (https://kyivcity.gov.ua/…/postiyna_komisiya_kivsko…/);

у Запорізькій — «Постійна комісія міської ради з питань екології» (https://zp.gov.ua/…/postijna-komisiya-miskoi-radi-z…);

у Бориславській — «Постійна комісія з питань екології та охорони навколишнього природного середовища» (https://boryslavrada.gov.ua/…/postiina-komisiia-z…/).

Чому екологія варта саме такої уваги, а екологічна політика — особливого ставлення у порівнянні з іншими напрямками (містобудівним, економічним, з охорони здоров’я тощо)? Відповідей на це питання існує декілька.

По-перше, екологія та захист довкілля у сучасному світі — це дуже складна сфера знань, яка вимагає глибокого занурення одразу у декілька наукових дисциплін. В Україні створене і діє відповідне дуже складне екологічне законодавство, в якому є місце і нормативам з безпеки життєдіяльності людини, і нормативам з етики поводження з тваринами, і питання охорони природи, екологічних прав людини тощо. При цьому законодавство у природоохоронній сфері весь час змінюється, удосконалюється, розвивається. Одній людині важко розібратися в усіх цих тонкощах, вчасно ознайомитися з усіма змінами законодавства, а, тим більше, ще й ділити свою увагу з іншими темами на кшталт транспорту, зв’язку, надзвичайних ситуацій тощо.

По-друге, питання екології дуже часто є питаннями протидії втілення у життя певних непродуманих проектів в галузі транспорту, зв’язку, містобудування тощо. Отже, якщо один і той самий склад комісії буде розглядати одне й те саме питання і з боку розвитку транспорту (зв’язку, містобудування тощо), і з боку екологічної безпеки, в нього автоматично має виникнути конфлікт інтересів. Таким чином поєднання напрямів діяльності комісій та комітетів у такому випадку веде до «запрограмованої корупції».

Третій бік питання — в тому, що робота постійної екологічної комісії — це, по суті, є питання витрати коштів окремого міського екологічного фонду, створеного згідно із ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища». За Законом, витрачати ці кошти можна лише на природоохоронні цілі. Таким чином, недоречно доручати комісії, яка має керувати розумним витрачанням окремого екологічного фонду, ще якісь питання, фінансування яких з цього фонду суворо заборонене.

Четвертий — залучення громадських та наукових експертів, фахівців, консультантів. В місті Харкові існує багато науково-дослідних та навчальних установ, як державних, так і громадських, приватних, які мають фахівців-екологів, займаються природоохоронною діяльністю, можуть надати депутатам фахову та експертну допомогу. Але це, здебільшого, вузькі фахівці, які володіють питаннями кожен в своїй галузі. Чим більшим спектром питань опікується комісія, тим менше вірогідність допомоги депутатам від цієї експертної спільноти, і, навпаки, чим більш фаховою, зосередженою на довкіллі буде робота комісії, тим більше в неї буде можливостей залучати експертів, науковців, представників громадськості для консультацій та експертних висновків.

У зв’язку з вищевказаним, а також для ефективного і послідовного впровадження екологічної політики у місті звертаємося до вас з проханням довести до новообраних депутатів Харківської міської ради пропозицію ГО «Зелений Фронт» щодо створення окремої постійної депутатської комісії з екології (або з екологічної політики) звільнивши її таким чином від інших, непритаманних охороні довкілля обов’язків.

З повагою,

Координаційна рада ГО «Зелений Фронт»

Оставить ответ

 

Вы можете использовать эти HTML тэги

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>