Архив новостей

Август 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Июл    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Наши баннеры

Баннерообмен:

Правила комментирования

Присоединяйтесь к нам:

«Зелений фронт» підтримав ініціативу Київського еколого-культурного центру

Жах, що коїться сьогодні в деяких українських заповідниках. Замість «храмів природи» останніми роками там будуються «майстерні по зароблянню грошей». Але так не має бути! Заповідна земля — це той запобіжник, який врятує нас у разі глобальної екологічної катастрофи, заповідник — це шанс на повернення до гармонії людини та природи. Ось чому вже багато років Київський еколого-культурний центр веде нерівну боротьбу за порятунок українських природних святинь. «Зелений фронт» підтримав звернення київських колег до нашого Уряду, бо це звернення дійсно є шансом на порятунок природи від наглого знищення.

Логотип "Київського еколого-культурного центру"

Логотип "Київського еколого-культурного центру"

Прем’єр-міністру України

Азарову М.Я.

Київ, 01008, вул. Грушевського, 12/2,

ЗМІ України

ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ

Шановний Миколо Яновичу!

Наразі Мінекології України видає необґрунтовано багато лімітів на проведення екскурсійної діяльності на території природних заповідників. На рік 18 природних заповідників України офіційно за лімітами відвідує 200 тис. людей. Для порівняння: за 2012 рік всі 102 російські заповідники відвідало 870 тисяч чоловік, тобто один російський заповідник на рік відвідує 8,5 тисяч людей, а один український — 16 тисяч. Таке масове відвідання заповідників, головними завданнями котрих є охорона дикої природи і наукові дослідження, виявляється ненормальним, бо унікальна природа заповіднику швидко деградує під екскурсійним пресом. Найбільший экскурсійний прес відзначається для заповідників Мис Мартьян (41,7 чол./га), Казантипського (22,2 чол./га), Опукського (13,1 чол./га), Ялтинського гірсько-лісового (10,5 чол./га), Медоборів (6,6 чол./га), Кам’них Могил (філія Українського степового – 5 чол./га), а також Кримського, Карадагського, Канівського і Хомутовського степу.

При цьому у середньому щорічно тільки офіційно Кримський заповідник відвідає 43 тис. чол., Ялтинський гірсько-лісовий — 50-150 тис. чол., Карадагський і Опукський по 20 тис. чол., Мис Мартьян — 5 тис. чол.

Насправді відвідувачів заповідників набагато більше, бо їх потік повністю обрахувати та проконтролювати практично неможливо.

Замість того, щоб різноманітно обмежувати видачу лімітів на відвідання природних заповідників, Мінекології України підтримує небезпечну тенденцію зростання відвідання природних заповідників екскурсантами.

Більш того, у порушення ст. 16 Закону «Про природно-заповідний фонд України», погоджує під видом «екопросвітницької діяльності», ліміти на катання людей на катерах у Карадагському, Опукському і Казантипському заповідникам, проїзд автомобілів — у Кримському заповіднику, велосипедні прогулянки — у Казантипському заповіднику, катання на конях — у Ялтинському гірсько-лісовому, Казантипському і Українському степовому заповідниках.

Так, на 2013 р. Карадагському заповіднику погоджений ліміт у 95 суден (у літній час біля скель заповіднику одночасно знаходиться до 11 суден одночасно), Казантипському заповіднику — 1300 людей за сезон на кінних та велосипедних маршрутах, а також проходження 11 катерів 5 раз на день вздовж заповідника, Ялтинському гірсько-лісовому заповіднику — проходження 10 коней на день, Кримському заповіднику — проїзд автомобілів при проведенні «еколого-просвітницьких заходів» — 6000 на рік, Опукському заповіднику — проходження 19 катерів. Разом з тим, згідно ст. 16 даного Закону на території природних заповідників заборонено пересування «механічних транспортних засобів», тобто катерів, автомобілів і велосипедів, а також «прогін сільськогосподарських тварин», тобто проходження коней для катання людей.

У результаті замість того, щоб боротися з порушеннями заповідного режиму, Мінекології України саме сприяє цим порушенням, незаконно затверджуючи ліміти природним заповідникам на заїзд на заповідну територію різноманітних механічних транспортних засобів і заходження коней, хоча статтею 16 даного Закону у природних заповідниках заборонений туризм і організація місць відпочинку населення.

Разом з тим у Кримському заповіднику в урочищах: «Поляна таврів», «Підсніжник», «Курінь», «Партизанська поляна», «Монастирська поляна», «Уч-кош», «Гірське озеро», «Тар’ер» та «Діброва-2» збудовані будиночки і інші стаціонарні місця для відпочинку людей, тут також незаконно дозволені купання, ігри у футбол, волейбол, рибна ловля, на що є офіційні прейскуранти (наприклад, відпочинок у будиночках — 150-200 грн. на добу).

У природних заповідниках, підпорядкованих Мінекології України — Опукському, Казантипському, а також Мисі Мартьян у літній час величезна кількість людей незаконно ставить намети на морському узбережжі, купається, засмагає, розпалює багаття і ловить рибу. Причому охорона цих заповідників їх не затримує, а  видає квитки під виглядом «екопросвіти». Особливо цікавим видом «екопросвіти» є нудистські пляжі, що практикуються у заповідниках Мис Мартьян і Опукський, а також Свято Івана Купала у Медоборах.

У результаті такої «екопросвіти» в основному у невеликих за площею природних заповідниках України швидко деградують заповідні екосистеми, зменшується чисельність рідкісних видів тварин і рослин. Масове перебування людей у природних заповідниках ущільнює ґрунт, збільшує небезпеку пожеж, сприяє засміченню, розлякує птахів і тварин, заважає науковим дослідженням, сприяє зростанню шляхів у заповідниках, а також вандалізму у відношенні природних і культурних цінностей, браконьєрству, створює умови для криміналізації колективів заповідників.

Особливо важка ситуація склалась у Карадагському заповіднику, де десятки катерів розлякують і не дають гніздуватися рідкісним видам птахів — соколам (балабану та сапсану), баклану чубатому (в цьому заповіднику розташоване одне з двох місць мешкання в Україні цього птаха), а також кажанам (всі ці види занесені до Червоної книги України і до списку Бернської конвенції).

Не менш небезпечна ситуація склалася в Опукському заповіднику, де маси екскурсантів у літній період розлякують на горі Oпук унікальну колонію занесеного до Червоної книгу України і Список Бернської конвенції рожевого шпака (гніздується колоніально в Україні лише у двох місцях (Опук і Тарханкут), який виводить пташенят у червні-липні. Екскурсанти, заходячи у каменоломні на Опуці, розлякують занесених до Червоної книги кажанів, а саме у цих каменоломнях знаходиться одна з 10 найбільших колоній кажанів в Україні, яка складається з 5-8 тисяч екземплярів тварин. Це негативно впливає на місця гніздування кажанів та призводить до скорочення їхньої чисельності, бо самиці через стрес скидають дітей на підлогу, де їх давлять черевиками туристи або поїдають щури. Все це є очевидним порушенням Законів України «Про Червону книгу України» і «Про природно-заповідний фонд України».

В Ялтинському гірсько-лісовому заповіднику у багатьох місцях ґрунтовий покрив знищений екскурсантами на 80%. Причиною 90% пожеж у заповідниках є саме туристи.

Подібні гучні факти можна привести і у відношенні інших заповідників, що масово відвідуються, — Казантипський, Медобори, Кримський, Ялтинський гірсько-лісовий, Мис Мартьян, Кам’яні Могили і інших.

Стаття 12 Закону «Про Червону книгу України» забороняє давати точну інформацію про місця мешкання рідкісних видів тварин, занесених до Червоної книги України, а дирекція Опукського заповідника організовує екскурсії у каменоломні на території заповіднику, де мешкають кажани, занесені до Червоної книги України, і розповідає екскурсантам про це велике поселення кажанів. Це може привести до додаткового знищення цих унікальних тварин особами, які мають кримінальні наміри.

Природні заповідники не створені для масового відвідання людьми. Для цього у складі природно-заповідного фонду України є національні природні парки, регіональні ландшафтні парки тощо. Слід також додати, що відвідання каменоломень в Опукському заповіднику створює і загрозу для життя і здоров’я людей у випадку обвалів гірських порід.

У зв’язку з вищевикладеним просимо Вас дати наступні доручення Мінекології України:

1. Значно зменьшити видання лімітів на відвідання екскурсантами природних заповідників.

2. Відмінити незаконе виданя лімітів на проведення морських екскурсій Карадагському, Опукському, Казантипському заповідникам, на проведення велосипедних екскурсій Казантипському заповіднику, на проведення катань на конях Ялтинському гірсько-лісовому, Карадагському і Українському степовому заповідникам, на масовий заїзд автомобілів під видом «екопросвітницької роботи» — у Кримському заповіднику.

3. Повністю закрити для відвідання протягом всього року гору Опук і опукські каменоломні як місця мешкання рідкісних видів тварин (кажанів, рожевих шпаків), а також пляжі в Опукському, Казантипському заповідниках і заповіднику Мис Мартьян.

Про прийняті заходи просимо повідомити нашу організацію за її поштовою адресою.

Голова КР ГО «Зелений фронт»                                                                Олег Перегон

Оставить ответ

 

Вы можете использовать эти HTML тэги

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>