Архив новостей

Февраль 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Дек    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Наши баннеры

Баннерообмен:

Правила комментирования

Присоединяйтесь к нам:

«Зелений Фронт» звернувся до керівництва Харківщини з вимогою захистити Лісопарк

Жахливі події кояться останніми роками в перлині Харківщини — прекрасній ділянці природного лісу, Харківському лісопарку. Майже щоденним явищем там стали незаконні вирубування дерев, будівництва нахабами-ненажерами парканів, захоплення земель тощо. Ми втрачаємо не тільки рекреаційну зону, яка користується популярністю серед сотень тисяч мешканців Харкова, області, навіть сусідніх областей, але й унікальну природоохоронну територію, де збереглися десятки видів рослин та тварин, які занесені до Червоної Книги України.

Ось текст нашого звернення:

Голові Харківської обласної

державної адміністрації

І.М. Балуті

Щодо збереження лісопарку м. Харкова

Ми, представники громадської організації «Зелений Фронт», звертаємося з проханням про збереження лісопарку м. Харкова — унікального лісового масиву, розташованого в межах міста Харкова. Це один з найбільших лісопарків України. Основу його становить природна діброва, окремі дуби якої досягають віку 300-400 років і є пам’ятками природи.

Харківський лісопарк — зелені легені міста Харкова, природний резервуар чистого, насиченого природними фітонцидами повітря, необхідного для здорового життя мешканців міста. Лісопарк — це улюблене місце відпочинку, занять спортом для тисяч харків’ян. Значна площа цього лісового масиву, близькість до житлових районів і зручний транспортний зв’язок з центром міста роблять його надзвичайно привабливим для масового культурно-спортивного відпочинку. Харківський лісопарк є популярним як серед молоді, так і людей старшого віку, пенсіонерів. У Лісопарку регулярно проводяться змагання з різних видів спорту серед професіоналів та любителів. Лісопарк має унікальні лижні, бігові траси, велосипедні маршрути, пішохідні доріжки, маршрути для спортивного орієнтування, галявини для гри у футбол, волейбол. У лісопарку розташована лижна база «Темп», на базі якої створено Центр олімпійської підготовки, проводяться змагання міжнародного рівня з лижних перегонів. Харківський лісопарк — це місце родинного відпочинку, рекреації, він бавить зір своїми мальовничими пейзажами і є необхідним для спілкування з природою, її пізнання.

Харківський лісопарк відзначається значним біологічним різноманіттям. В ньому розташовані дві ботанічні пам’ятки природи, Регіональний ландшафтний парк «Сокольники-Помірки». На його території мешкає понад 40 видів тварин і зростає більше 30 видів рослин, занесених до Червоної книги України та Червоного списку Харківської області. У травні практично на всій території лісопарку цвіте тюльпан дібровний, занесений до Червоної Книги України. Навесні можна спостерігати синє море проліски сибірської, запашне різнотрав’я першоцвітів.

Згідно ст. 11 Закону «Про Червону книгу України», «Перебування (зростання) на певній території рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, є підставою для оголошення її об’єктом природно-заповідного фонду України загальнодержавного значення «.

Згідно Положення «Про Перелік видів рослин, що підлягають особливій охороні на території Харківської області» (затверджене Рішенням ХІХ сесії Харківської обласної ради ХХІІІ скликання від 30.10.2001 р.), охорона рослин, занесених до Переліку, забезпечується шляхом:

— Збереження умов місцезростання дикорослих рослин і природних рослинних угруповань;

Створення на територіях, де вони зростають, заповідних та інших об’єктів, що підлягають особливій охороні …

Окрім екологічної, рекреаційної, спортивно-оздоровчої та естетичної функції лісопарк відіграє важливі водоохоронну, водорегулюючу, грунтозахисну, повітроочисну функції тощо.

Лісопарк має велике історико-меморіальне, культурне та наукове значення.

Під час Великої Вітчизняної війни на території лісопарку йшли бої, працювали партизанські загони. В серпні 1943 р. війська 53-ї гвардійської армії, просуваючись вздовж лісистої окраїни міста, прорвали фашистську оборону і визволили Харків. З того часу територія лісопарку пронизана колишніми окопами та траншеями. Скромні обеліски на доглянутих могилах невідомих солдат, похованих у глибині лісопарку, — це пам’ять про тих, хто віддав життя за Вітчизну. Оточений віковими дубами Меморіал Слави своєю суровою красою нагадує нам про Велику Перемогу та героїзм наших захисників.

На території лісопарку є меморіал жертвам тоталітаризму, де поховані 4 тис. польських офіцерів і 3 тис. радянських громадян. За масовістю поховань цей меморіал називають другою Катинню.

Лісопаркове господарство було створено у 1963 р., діяльність його була спрямована на створення лісових культур, ландшафтних груп та на догляд за існуючими насадженнями.

Згідно з «Організаційно-господарським планом», розробленим інститутом «Харківдіпроагроліс» з 2000 по 2010 рік,  Лісопаркове господарство, площею 2092 га, складалося з шести урочищ, розташованих у п”ятьох районах города:
- Сокольники-Помірки — 1825 га (Київський та Дзержинський райони);
- Залютино — 49 га та Риково поле — 37 га (Ленінський район);
- Григоровський бір – 81 га, Ледянська балка – 51 га (Жовтневий район);
- Основ’янський лугопарк – 49 га (Червонозаводський район).

Згідно з Генеральним планом м. Харкова до 2026 р., затвердженним рішенням  XXII сесії XXIV скликання від 23.06.2004 р. № 24-22, територія району лісопарка має статус зони зелених насаджень загального користування.

Згідно з Земельним кодексом України (ст. 83, п. 3, а), землі загального користування населених пунктів не можуть передаватися у приватну власність.

Незважаючи на це, за останні кілька років Харківською міською радою в районі лісопарку були здійснені землевідведення на сотнях гектарів.

Громадяни м. Харкова, громадські об’єднання неодноразово зверталися в місцеві та державні органи влади з проханням про збереження харківського лісопарку.

30 серпня 2012 року рішенням № 518-VI сесії Харківської обласної ради на території урочища «Сокольники — Помірки» (найбільшого урочища Лісопаркового господарства) та частини території Дергачівського лісництва Данилівського дослідного держлісгоспу  УкрНДІЛГА ім. Г. М. Висоцького був створен об’єкт природно-заповідного фонду Регіональний ландшафтний парк «Сокольники — Помірки» площею 1104,6 га. У Регіональний ландшафтний парк  увійшла значна частина урочища «Сокольники — Помірки» Лісопаркового господарства. Але багато цінних у рекреаційному, природнозахисному та історичному значеннях територій остались пожа межами РЛП «Сокольники-Помірки».

Ми, громадяни м. Харкова, дуже стурбовані долею нашого улюбленого місця відпочинку та чудового куточка природи, і вимагаємо:

1. Затвердити межі Лісопаркового господарства м. Харкова на основі планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування Лісопаркового господарства м. Харкова до 2010 р. та Генерального плану м. Харкова.

2. Зупинити прийняття рішеннь з землевідведення на території Лісопаркового господарства, провести ревізію законності відведення земель на території  Лісопаркового господарства.

3. Розширити межі РЛП «Сокольники — Помірки» за рахунок зони загального користування з зеленими насадженнями урочища «Сокольники-Помірки» згідно з Генеральним планом м. Харкова. Розширити зони регульованої рекреації  РЛП «Сокольники — Помірки».

4. Створити на териториії урочища «Сокольники — Помірки» Лісопаркового господарства, частини Дергачівського лісництва та Південного лісництва Данилівського дослідного держлісгоспу УкрНДІЛГА ім. Г. М. Висоцького об’єкт природно-заповідного фонду України загальнодержавного значення.

Додаток на 2 аркушах:

1. Урочище «Сокольники-Помірки» Лісопаркового господарства на Генеральному плані м. Харкова.

2. Урочище «Сокольники-Помірки» Лісопаркового господарства на Публічній кадастровій карті України.

Голова Координаційної Ради

ХОГО «Зелений Фронт»                                                               О. Перегон

Додаток 1: Лісопарк у Генплані міста Харкова:

Додаток 2. Лісопарк на Публічній кадастровій мапі України:

5 комментариев к «Зелений Фронт» звернувся до керівництва Харківщини з вимогою захистити Лісопарк

 • Вячеслав Каракаптан

  Так Андрей Викторович Степичев убежал больше месяца как из Украины! Как же Вы будете действовать? Суды контролирует по прежнему Кернес через Солодкова и его команду… Все это пустое! Кернес всегда скажет что пилил Лесопарк этот негодник Степичев, как недавно поступил со своим «черным коллегой» Жилиным

 • Вячеслав Каракаптан

  Давайте создадим комиссию при Игоре Мироновиче Балуте, я как его советник могу Вас консультировать так как многое знаю, так как был в «схеме»

 • Юрий Бенгус

  Вчера побывал после долгой паузы в районе «зенитовской поляны». Работа за незаконными заборами кипит. Вместо временных заборов из оцинкованного железа устанавливаются капитальные. Вовсю идет рубка, особенно на огороженных территориях. И хотя рубят преимущественно дуплистые и сухие деревья, но с точки зрения охраны природы это тоже большое нарушение. Именно такие деревья обеспечивают гнездовья массы птиц-дуплогнездников, а в мертвой древесине размножаются краснокнижные жуки-олени, жуки-носороги, усачи и т.п. Начинается цветение краснокнижного тюльпана дубравного, который мы не раз видели на незаконно огороженных териториях. Вообщем делать нам с Лесопарком что-то нужно срочно, когда же, как не сейчас… И незабыть бы про торговлю краснокнижной черемшой на всех рынках…

 • Гость

  Давайте спасать парк

 • Gep_stop

  Ответ пришел от Балуты? Или тишина?

Оставить ответ

 

Вы можете использовать эти HTML тэги

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>