Архив новостей

Апрель 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Мар    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Наши баннеры

Баннерообмен:

Правила комментирования

Присоединяйтесь к нам:

Випалювання трав – небезпечна традиція

Настала весна і закурили поля: жителі країни традиційно масово випалюють суху траву. Це роблять на власних подвір’ях, на городах, у чагарниках біля населених пунктів, на луках, в степу – згарища можна зустріти скрізь.
Екологами доведено, що випалювання сухої рослинності спричиняє значну шкоду довкіллю та людині. Люди страждають від диму, в першу чергу ті, хто має проблеми з дихальними шляхами. Хворі на астму взагалі не можуть вийти з дому.
Випалювання сухої рослинності призводить до знищення місць гніздування птахів, місць перебування та знаходження тварин. Особливо від вогню страждає молодняк, який ще не може швидко пересуватися. Щороку від підпалів гине значна частина молодняку, серед інших – і мисливських видів тварин. Підпалювання трав може призвести до пожеж у лісосмугах та лісах. Не варто забувати і про те, що у сухій траві часто лежить сміття, небезпечне для спалювання. А головне – надмірне випалювання трав в степовій зоні може призвести до того, що степ перетвориться на пустелю.
Випалювання трав традиційно використовують як в Україні, так і в інших країнах світу для кращого зростання цих самих трав. Проте це може мати і зворотній ефект – трава може припинити рости. Особливо це небезпечно в степових зонах – степ може перетворитися на пустелю. Саме так відбулося в 1970-ті роки в східній Африці. Надмірне випалювання сухих трав, що співпало з посушливими роками, спричинило опустелення і, як наслідок – голод. Ці події відомі під назвою Сахельська трагедія.
Багатьом, хто читає ці слова, може здатися, що останнє не стосується України. На жаль, це не так. В Україні вже існує принаймні одна пустеля – Олешківські піски (Херсонська область). Це пустеля, що виникла у XX столітті не завдяки природним процесам, а завдяки людській діяльності. Ні для кого не секрет, що зараз на планеті змінюється клімат. В нашій країні він стає більш посушливим. Це лише сприятиме опустелюванню.
За таких умов масове випалювання трав стає все більш небезпечним. Проте ті, хто щорічно підпалюють суху рослинність в Україні, не усвідомлюють наслідків того, що вони роблять. Так само не усвідомлюють вони і протиправність своїх дій та відповідальність за них.
Законом заборонено самовільне випалювання сухої рослинності. Відповідно до частини третьої статті 27 Закону України «Про рослинний світ» випалювання сухої рослинності або її залишків здійснюється у поряду, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього середовища. Наразі такого порядку не прийнято, тому будь-яке випалювання сухої рослинності – протиправне. Окремо звертаємо увагу на те, що це стосується будь-якої місцевості – як степу, так і власного подвір’я.
Відповідно до Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України на об’єктах благоустрою зеленого господарства забороняється спалювати суху рослинність (п. 4.2.). Таке само правило міститься у правилах благоустрою території міста Харкова (п. 6.2.15.).
За самовільне випалювання рослинності або її залишків передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність.
Згідно зі статтею 771 Кодексу України про адміністративні правопорушення, такі дії тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170-340 грн) і на посадових осіб – від п’ятдести до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-1190 грн).
А ось Кримінальний кодекс України передбачає значно суворіше покарання за знищення або пошкодження вогнем лісових масивів, зелених насаджень та сухих дикоростучих трав. Відповідно до статті 245, такі дії караються штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100-8500 грн) або обмеженням волі на строк від 2 до 5 років, або позбавленням волі на той самий строк. Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, – караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років.
На жаль, з кожним роком масштаби підпалів лише зростають. Частішають випадки, коли вогонь та дим вже загрожують людині. На початку квітня цього року на Закарпатті через загорання сухої трави припинено газопостачання 7 населених пунктів внаслідок пошкодження газопроводу середнього тиску поблизу села Шом на Берегівщині. За кілька днів до цього, в іншому кінці нашої країни, на трасі Київ-Харків, поблизу села Красногорівка Великобагачанського району Полтавської області, через задимлення дороги внаслідок випалювання поля, сталося ДТП за участі 7 автомобілів.
Підпали сухотрав’я, що призводять до подібних випадків, можуть бути кваліфіковані за частиною другою статті 245 Кримінального кодексу – як такі, що призвели до тяжких наслідків. За цей злочин, як вже було вказано вище, передбачене суворе покарання – позбавлення волі на строк від 5 до 10 років.
Отже, перш ніж підпалювати трави на весні, щоб перетворити довколишню місцевість на суцільні згарища, раджу подумати про наслідки.

Даниленко Богдан Вікторович,
кандидат юридичних наук

Оставить ответ

 

Вы можете использовать эти HTML тэги

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>