Архив новостей

Сентябрь 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Авг    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Наши баннеры

Баннерообмен:

Правила комментирования

Присоединяйтесь к нам:

Відкритий лист до президента

№ 12/6 від 22. 06. 2020 р Президенту України Зеленському В.О.

Відкритий лист щодо небезпеки погодження ЗУ «Про внесення зміни до статті 17 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» щодо запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Пане президент!

18.06.2020 р. Верховна Рада України прийняла у другому читанні такий, що протирічить Конституції України та міжнародним зобов’язанням нашої держави, дискримінаційний, руйнуючий засади екологічної безпеки бізнесу, радикалізуючий суспільство ЗУ «Про внесення зміни до статті 17 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» щодо запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)».

ГО «Зелений Фронт» та «Український національний конгрес» на сайті (http://www.zfront.org/) опублікували відкрите звернення, в якому проаналізували усі вади законопроекту. У стислий термін до цього звернення приєдналися десятки громадських організацій екологічного спрямування, фахівці природоохоронної галузі, ось лише основні тези цього звернення:

— ЗУ «Про оцінку впливу на довкілля» є важливим євроінтеграційним законом. Його прийняття було обумовлене підписанням Україною Угоди про асоціацію Україна-ЄС, Додаток ХХХ якої передбачає імплементацію в Україні Директиви 2011/92/ЄС. Для проведення консультацій у відповідності до ст. 469-470 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС створено спеціальний орган — Платформа громадянського суспільства Україна-ЄС. ПГС складається з представників громадянського суспільства України з однієї сторони і членів Європейського економічного і соціального комітету (ЄЕСК) — з іншої. Проте, Верховна Рада України відмовилась від проведення таких консультацій, що позбавило зацікавлену громадськість можливості діалогу з законотворцями. Таким чином, Україна прийняттям змін до цього закону без консультацій з Платформою та громадянським суспільством, грубо порушує добровільно взяті на себе обов’язки Угоди про асоціацію Україна-ЄС.

— Конституція України (ст. 22) вимагає: «При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод». А ст. 64 Основного Закону нашої держави чітко вказує: «Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України». Надане Законом України та міжнародними угодами право громадян на участь у громадських слуханнях щодо проектів планованої діяльності не може бути відмінене поправками до Закону України, до речі, аналогічних висновків дійшло Головне юридичне управління ВРУ. Таким чином, прийнятий ВР ЗУ «Про внесення зміни до статті 17 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» щодо запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)». є антиконституційним.

— Як відомо, до прийняття Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» Україна перебувала в стані постійного порушення Оргуської конвенції («Конвенція про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля»), яку підписала у 1998 та ратифікувала у 1999 році. І лише після прийняття цього закону у січні 2017 року, Комітет з дотримання Оргуської Конвенції дійшов висновку, що він повністю задовольняє вимогам міжнародного договору, отже, з України було знято санкції за тривале порушення Оргуської Конвенції. Майже те саме відбулося з Конвенцією ЕСПО. Самовільне згортання наданих Законом України «Про оцінку впливу на довкілля» прав громадян та можливостей громад впливати на рішення, які реалізуються в сфері довкілля, та саме прийняття закону без консультацій з громадськістю, неминуче призведе до втрати довіри до України європейських партнерів, та, зокрема, поверне нашу державу до конфліктів з комітетами декількох міжнародних конвенцій (Оргуської, ЕСПО, та інших). Підкреслимо, що Україна, як сторона міжнародних конвенцій та договорів, сама визначила спосіб та обсяги виконання добровільно взятих на себе обов’язків, таким чином, самовільна, однобічна, неузгоджена з комітетами конвенцій, не узгоджена з громадськістю України зміна цих умов та обсягів, вже є подвійним порушенням міжнародних угод.

— Цей закон також є дискримінаційним, адже Протокол № 12 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що набув чинності в Україні 01.07.2006р., статтею першою забороняє дискримінацію: «Ніхто не може бути дискримінований будь-яким органом державної влади за будь-якою ознакою, …» Конвенція забороняє дискримінацією як застосування різного поводження без об’єктивного та розумного обґрунтування. Відповідно до ст.ст. 1, 8 ЗУ «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» розроблення проектів нормативно-правових актів здійснюється з обов’язковим урахуванням принципу недискримінації, для чого обов’язково проводиться антидискримінаційна експертиза — аналіз проектів нормативно-правових актів, за результатами якого надається висновок щодо їх відповідності принципу недискримінації. Як вбачається з оприлюднених матеріалів, ЗУ «Про внесення зміни до статті 17 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» щодо запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) не проходив обов’язкову антидискримінаційну експертизу.

— В обґрунтування необхідності прийняття цього проекту закону в розділі 6 Пояснювальної записки зазначається, що, нібито, продовження строків проведення процедури ОВД під час дії карантину може гальмувати отримання рішення про провадження планованої діяльності суб’єктом господарювання. Проте ст. 3 Конституції України встановлює, що саме «людина, її життя і здоров’я, …, безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю», а не прискорення отримання висновку за результатом проходження процедури ОВД. Завдяки використанню інструменту громадських слухань під час проведення процедури ОВД населення отримує реальну можливість захистити своє конституційне право на безпечне для життя і здоров’я довкілля. Позбавлення населення можливості використовувати інструмент громадських слухань при проведенні процедури ОВД є протиправним та антиконституційним.

— Хибною є думка авторів ЗУ «Про внесення зміни до статті 17 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» щодо запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» про те, що вони, буцімто, захищають підприємців та бізнесові структури. Насправді громадські слухання є інструментом, який забезпечує можливість уникнення помилок проектувальників та інших виконавців підготовки до будівництва, реконструкції або перепрофілювання об’єктів. Як показує світова практика, жоден забудовник, навіть найбільш фінансово спроможний, не може залучити до підготовки проектної документації найкращих фахівців світу з усіх напрямків людських знань, а громада — може, відшукуючи спеціалістів і серед місцевих мешканців, і серед громадських організацій різних країн, і серед працівників наукових установ. Таким чином, під час громадських слухань виявляються помилки, які б могли нанести великих збитків забудовникові при відсутності такого інструменту.

— Прийняття цього ЗУ «Про внесення зміни до статті 17 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» щодо запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» повертає Україну до тих часів, коли єдиним методом спілкування громади та забудовників були бійки, залучення банд «тітушок» для забезпечення будівельних робіт. Натомість, громадські слухання, як цивілізований метод узгодження підходів та уникнення конфліктів, унеможливлюють таке протистояння. Таким чином, ЗУ «Про внесення зміни до статті 17 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» щодо запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» призводить до радикалізації суспільства. Натомість, збереження громадських слухань як інституту громадського діалогу, сприятиме залученню громадського суспільство на підтримку проектів планованої діяльності, оскільки в них будуть враховані побажання місцевих мешканців.

Особливо знаковим є той факт, що цинічне нехтування конституційними правами громадян відбувається саме напередодні державного свята – Дня Конституції України. Чи зможете Ви, ви пане президент, підписавши цей ганебний закон, дивитися в очі мільйонам українців, виголошуючи святкову промову? Українці чекають від Вас не порожніх промов, а вчинків по захисту Конституції. Закликаємо Вас заветувати цей ганебний закон.

Також ставимо Вас до відома про те, що цей лист буде оприлюднено на сайті нашої громадської організації та у ЗМІ.

Заступник голови Координаційної ради ГО «Зелений Фронт» О. Богданіс

Координатор ГО «Зелений Фронт» О. Перегон

Просимо усіх бажаючих приєднуватись до нашого листа, підписи можна долучити в Фейсбук або надіслати електронною поштою.

1 комментарий к Відкритий лист до президента

 • oleg_peregon

  Це звернення також підтримали:

  1. Ярослав Кирпушко, голова Ради «Зеленого світу Буковини».
  2. Микола Вітько, голова Марганецької міської організації «Зелений світ».
  3. Олександр Малицький, голова ГО «Зелений рух Миколаївщини», редактор газети «Будьмо!».
  4. Сергій Колєсніков, голова ГО «Зелений світ» м. Вознесенська Миколаївської області.
  5. Білоус Каріна Станіславівна, юрист, аспірант ХаРІ НАДУ, Харків.

Оставить ответ

 

Вы можете использовать эти HTML тэги

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>