Архив новостей

Июнь 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Май    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Наши баннеры

Баннерообмен:

Правила комментирования

Присоединяйтесь к нам:

Україна-ЄС — громади об’єднуються, а місцева влада спить

8 лютого у Харкові пройшов круглий стіл «Євроінтеграційні реформи у сфері довкілля – погляд з регіонів». На цей захід у Харкові зібралися експерти декількох громадських організацій Києва, Харкова, Сумщини та Луганщини. Якщо загалом по Україні евроінтеграція йде семимильними кроками, то в регіонах на кшталт Харківщини посадовці намагаються відтягнути її якомога довше, лише імітуючи зміни та реформи.

Виступ Анни Геращенко

Виступ Анни Геращенко


Угода про асоціацію між Україною та ЄС стала документом, який без перебільшення змінив нашу країну. Або інакше: спочатку наша країна раз і назавжди змінилася, а потім закріпила це відповідною Угодою з цивілізованим світом. Але Угода ця підписана не між урядами, не між президентами або парламентами, — вона підписана між народами, отже стосується кожного українця і кожного європейця. Отже, знати й користуватися відкритими нею можливостями мають усі. Ось чому регіональний вимір євроінтеграції є дуже важливим, актуальним та таким, що цікавить весь сучасний європейський світ.

Отже, у круглому столі, організованому Ресурсно-аналітичним центром «Суспільство і довкілля» у співпраці з «Європейською правдою» за сприяння Європейського Союзу, взяли участь Наталія Андрусевич, голова правління Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля», Зоряна Козак, старший аналітик того ж центру, Олег Перегон, голова КР ГО «Зелений Фронт», Олександр Богданіс, заступник голови КР ГО «Зелений Фронт», Анна Геращенко, Введенський селищний голова Чугуївського району Харківської області, Ольга Цигульова, координатор напрямку «Хімічна безпека» Всеукраїнської екологічної громадської організації «Мама-86», Людмила Запухляк, аналітик з Команди підтримки реформ при Мінприроди та інші природоохоронці та екоактивісти з Харківської, Сумської та Луганської областей.

За круглим столом зібралися відомі експерти, громадські активісти та представники влади

За круглим столом зібралися відомі експерти, громадські активісти та представники влади

Перший виступ — Наталії Андрусевич, яка розповіла про те, навіщо її організація ініціювала проведення круглих аналогічних столів по всій Україні (до харківського, відбулися подібні заходи у Одесі, Полтаві, Рівному та деяких інших містах). Також пані Наталія розповіла присутнім, яким чином залучені сьогодні регіони України до імплементації екологічних зобов’язань Угоди про Асоціацію Україна-ЄС.

Більш детально про роль регіонів у виконанні Угоди розкрила у своєму виступі Зоряна Козак. Вона проаналізувала і виклики часу, і готовність до них регіонів, і сучасний стан законодавства.

Проведенню «круглого столу» передувало дослідження, яке вирішено було провести одночасно в двох регіонах — на Харківщині та Тернопільщині. Так сталося, що експертом, залученим до цього експерименту, став Олег Перегон, голова КР ГО «Зелений Фронт». Отже, маємо результати цього дослідження по Харківській області, які, нажаль, невтішні: майже по всіх напрямках замість реальної роботи посадовці обласного, районних та міських/селищних/сільських рівнів демонструють нехтування законодавством, ігнорування міжнародних норм та відверте окозамилювання, коли найдурніше дикунство намагаються видати за «євроінтеграцію», «громадські слухання» або щось на кшталт цього. Ось це дослідження: (http://www.rac.org.ua/uploads/content/386/files/regionalcontextresearch.pdf).

Розмова була непроста, але дуже корисна

Розмова була непроста, але дуже корисна

Розповідаючи про ті можливості, які відкрила перед громадськими активістами, об’єднаннями громадян та окремими особами Угода про Асоціацію, Олег Перегон розповів присутнім про роботу Платформи громадянського суспільства як об’єднаного представництва українського та європейського суспільства, яке наглядає за ходом виконання Угоди, вносить свої корективи у цю роботу, а також реагує на будь-які негативні прояви, пов’язані з процесом імплементації положень самої Угоди та додатків до неї. Сам текст Угоди, на думку доповідача, має стати зброєю в руках громадських активістів в регіонах, має стати стимулом для змушування місцевої влади виконувати свої обов’язки перед Європейським Союзом та Україною, а не імітувати їх виконання. Ще одним механізмом, який мають використовувати у своїй роботі громадські організації назвав доповідач міжнародні конвенції та угоди, адже в самій Угоді про асоціацію йдеться про їх безумовне виконання та дотримання. Отже, тепер окрім представництв самих конвенцій, за невиконання міжнародних конвенцій та хартій, можна «отримати штуханів» і від європейських структур в цілому, адже це автоматично буде порушенням і Угоди в цілому. Оргуська конвенція, ЕСПОО, Бернська Конвенція, Рамсарська конвенція, СІТЕС та багато інших фактично отримують «друге дихання» в Україні, оскільки багато з них вже втомилися робити нашій державі «останні попередження» і в чергове стикатися з грубими масовими порушеннями з боку України. Також громадські діячі мають постійно слідкувати за імплементаційними змінами у законодавстві, щоб користуватися новими правами та можливостями, які виникають у зв’язку з європеїзацією вітчизняного законодавства, його удосконалення та покращення. Врешті, не слід нехтувати й можливостями прямого залучення наших європейських колег у свою роботу, консультацій з найкращими європейськими фахівцями у тих або інших галузях, залучення інвестицій та грантів, які можуть дозволити швидко виконати імплементацій ні норми та перейти на новий рівень якості, безпеки та комфорту життя в Україні.

Окрім теорії, представники «Зеленого Фронту» підготували блок практичних прикладів. Так, Введенський селищний голова Анна Геращенко розповіла, як втілювала в своєму населеному пункті роздільний збір побутових відходів, і як їй у цьому активно протидіяли представники минулої влади. Також пані Анна розповіла про те, яким бачить вихід зі «сміттєвого коллапсу» України. А Олександр Богданіс навів приклади, які підтверджують тезу: у Харківській області брутально та на всіх рівнях ігнорується та порушується Орхуська конвенція, посадовці відверто знущаються з громадської думки, замість виконання своїх обов’язків заради корупційних зисків фальшують громадські слухання, порушують усі можливі вимоги щодо проведення консультацій з громадськістю тощо. Як приклади Олександр Богданіс навів ситуації з безглуздим будівництвом Люботинського та Богодухівського полігонів ТПО, функціонування Утківських очисних споруд, про спостережні артезіанські свердловини для нагляду за якими неодноразово брехали посадовці, аж поки не була з’ясована повна відсутність таких об’єктів, тощо. Якщо брехня не допомагає — посадовці вживають залякування, не гребують і відвертим переслідуванням громадських активістів. Так, після невдалого багаторазового фальшування громадських слухань у селі Кручик влада вдалася до оббріхування місцевих активістів, заявляючи, що вони… сепаратисти! І це при тому, що олігархи, які стоять за видобувною компанією, самі є підозрюваними у сепаратизмі та веденні бізнесу на окупованих РФ територіях! На «круглому столі» виступила активістка Людмила Антусевич з села Кручик Богодухівського району, проти якої навіть порушили кримінальне впровадження, щоб залякати її та однодумців, які захищають природу рідного краю. З великим обуренням почули учасники «круглого столу» про поведінку газовидобувників, які раз за разом проводили фейкові слухання, бажаючи взяти селян «ізмором», але жодного разу не наскудоумилися принести бодай графічні матеріали, дати місцевим мешканцям ознайомитися з заходами, запланованими для захисту довкілля.

Кандидат хімічних наук Ольга Цигульова розповіла про хімічну безпеку України та вплив на неї вимог Угоди про асоціацію та додатків. Справа в тому, що життя простої людини у Радянському Союзі не розглядалося як яка-небудь цінність. Загибель людей від хімічної отрути вважалася за допустиму при отриманні партверхівкою великого доларового зиску або військової переваги над іншими країнами. В світі ж всі ці роки розроблялися та втілювалися стандарти екологічної безпеки, які на сьогоднішній день значно суворіші, ніж сучасні українські. Отже, ми маємо навчитись цінувати свої життя більше, ніж прибутки наших компаній, ми маємо забезпечити охорону довкілля від відходів і забруднень не гірше, ніж це зробили наші сусіди-європейці.

Останньою доповіддю стала розповідь Людмили Запухляк про те, яку реформу готує нам і собі Мінприроди. Отже, нам обіцяють озброєних пістолями екошерифів, працюючих в громадах і обізнаних в усіх тонкощах законодавства. Дуже прикро, що всі пропозиції фахівців, які надавалися Міністерству після Революції Гідності, залишилися непочутими, і знов держава готує реформу, помилки якої будуть виправлятися поколіннями… Втім, є надія що все ж таки можновладці схаменуться і проект реформи пройде справжнє обговорення з громадськістю, яка зможе виправити більшість його помилок та вад…

Дискусія вийшла гострою, цікавою та корисною. Слід зазначити, що на заході були присутні представники влади. Так, виступили з своїми репліками депутати з Сумської області, представники депутатських кіл Луганщини. А от співробітники Харківської облдержадміністрації як води у рот набрали. Мабуть, їм і сказати нема чого… Щоправда, представники департаменту Харківського міськвиконкому пару слів у відповідь на запитання висловили, але, на жаль, краще б не говорили… Ці посадовці висловили думку, що проект міського сміттєпереробного заводу є інтелектуальною власністю іноземних інвесторів… Сміх крізь сльози. Для порівняння — в інших регіонах України на відповідні «круглі столи» обов’язково з’являлися і керівники департаментів обласних держадміністрацій, і представники відповідних депутатських комісій, екологи міст, районів тощо. Чи викликають здивування після такого порівняння останні місця Харківської області по дуже багатьом екологічним показникам, починаючі з відсотка заповідності територій, закінчуючи участю влади у стимулюванні розвитку відновлювальної енергетики…

Висновок «круглого столу» однозначний: «боріться — поборете», тобто якщо громади збільшать свій тиск на місцеву владу, вони, врешті решт, змусять її виконувати імплементаційні закони, змусять її працювати так, як слід працювати у європейській країні, а не у феодально-рабовласницькому суспільстві, як вони звикли до цього.

Олег Перегон, голова КР ГО «Зелений Фронт», Харків.

Відеофрагменти «Круглого столу»:

Оставить ответ

 

Вы можете использовать эти HTML тэги

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>