Архив новостей

Февраль 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Дек    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Наши баннеры

Баннерообмен:

Правила комментирования

Присоединяйтесь к нам:

Стратегічна екологічна оцінка або граблі для поспішайок

Стратегічна екологічна оцінка або граблі для поспішайок.

Нещодавно в Харківській області було ухвалено «Стратегію розвитку Харківської області на 2021–2027 роки». Ця «Стратегія», як і інші документи державного планування (ДДП), повинна пройти відповідну процедуру обговорення з громадськістю.

Регламентує цю процедуру ЗУ «Про стратегічну екологічну оцінку» (СЕО), який набув чинності у 2018 році. Зазначений закон є результатом виконання нашою державою зобов’язань, взятих на себе під час підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Таким чином, повнота та якість виконання норм ЗУ «Про СЕО», безумовно, є маркерами, які чітко, а, головне, об’єктивно вказують, наскільки органи державної влади та місцевого самоврядування не словом, а ділом сприяють євроінтеграції України.

Отже, відповідно до ЗУ «Про СЕО», «Стратегія розвитку Харківської області», перед винесенням її до сесійної зали на розгляд депутатів обласної ради, повинна пройти процедуру СЕО. Вичерпний перелік етапів здійснення СЕО викладений у ст. 9 відповідного Закону:

1)         визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки;

2)         складання звіту про стратегічну екологічну оцінку;

3)         проведення громадського обговорення, консультації з органами виконавчої влади та при потребі транскордонних консультацій;

4)         врахування у звіті про СЕО результатів громадського обговорення та консультацій;

5)         інформування про затвердження документа державного планування;

6)         моніторинг наслідків виконання документа державного планування для довкілля, у тому числі для здоров’я населення.

Законом передбачено, що на першому етапі громадськість може подавати свої зауваження та пропозиції щодо обсягу СЕО відповідного ДДП. Законом також встановлено, що зазначені зауваження/пропозиції можна подавати протягом не менш як 15 днів з дня оприлюднення заяви про визначення обсягів СЕО.

Другий етап, на якому громадськість може подавати свої зауваження та пропозиції, — громадське обговорення. При цьому ч. 6 ст. 12 ЗУ «Про СЕО» зазначає, що строк громадського обговорення не може становити менш, як 30 днів з дня оприлюднення проекту ДДП та звіту про СЕО.

Суворе дотримання усіх викладених у Законі строків є гарантією забезпечення прав громадськості на участь у прийнятті рішення з питань, що стосуються довкілля. Але справа не лише в цьому. СЕО «Стратегії розвитку Харківської області» проводиться фахівцями Харківської облдержадміністрації (ХОДА), тож, обов’язково стане свого роду методичним посібником для відповідних структур у районах, ОТГ, сільських та селищних радах. Тож, давайте з’ясуємо, як впоралася ХОДА з цим взагалі-то не надто складним завданням.

Заява про визначення обсягу СЕО «Стратегії розвитку Харківської області» була оприлюднена шляхом розміщення на офіційному веб-сайті ХОДА 20.01.2020 р. Одночасно до Департаменту екології та Департаменту охорони здоров’я ХОДА були направлені відповідні листи з пропозицією підготувати зауваження в межах компетенції конкретного департаменту.

Безумовно, виникає запитання до замовника стратегії: «Чому відповідні листи були направлені лише цим департаментам?» Адже «Стратегія розвитку Харківської області», безумовно, набагато ширша за коло компетенції Департаменту екології та Департаменту охорони здоров’я. Але в цьому випадку це — питання до законодавця. Бо саме він обмежив перелік органів, які можуть впливати на обсяг СЕО. Втім, навіть зазначені департаменти ХОДА не направили жодної пропозиції на цьому етапі СЕО.

Як вже було зазначено вище, строк громадського обговорення заяви про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки не може становити менш, ніж 15 днів з дня її оприлюднення. І в цей же строк повинні надати свої пропозиції департаменти екології та охорони здоров’я. При цьому у Законі також зазначено, що за відсутності письмових зауважень і пропозицій протягом зазначеного строку замовник самостійно визначає обсяг досліджень та рівень деталізації інформації, що має бути включена до звіту про СЕО. Але лише в тому випадку, коли зауваження не надійшли протягом 15 днів з дня оприлюднення. Заява про визначення обсягу СЕО оприлюднена офіційному веб-сайті ХОДА 20.01.2020 р., додаємо 15 днів та отримуємо 03.02.2020 р. Власне кажучи, точність цих нескладних розрахунків підтверджує повідомлення, яке ХОДА відповідно до вимог Закону, опублікувало у друкованих ЗМІ. Цікаво, що текст цього повідомлення з незрозумілих причин дещо відрізняється від тексту повідомлення, яке оприлюднено на веб-сайті ХОДА. Зокрема, у друкованому варіанті чітко вказано: «строк подання зауважень і пропозицій становить 15 днів тобто до 03.02.2020 р.» Саме такий текст опубліковано у № 8 від 27.01.2020 р. газети «Харьковский курьер» та у № 6 від 27.01.2020 р. газети «Еко світ».

Вибір видання «Еко світ» для публікації повідомлень обласного рівня не може не викликати здивування. Погодьтеся: газета, яка видається накладом аж 300 примірників, стає бібліографічною рідкістю відразу після того, як останній її примірник залишить друкарню. Її доступність для пересічних читачів у всіх куточках Харківської області можна вимірювати виключно в від’ємних величинах. Втім, видавець, володіючи не абияким почуттям гумору, гонорово позначив у вихідних даних: «Спосіб поширення – 100 % роздріб». Начебто хоч хтось в цілому світі в змозі продати 300 примірників газети оптом. Проте «Еко світ» має і свої переваги. Зокрема, один з рекламних сайтів повідомляє: газета виходить за підтримки Департаменту екології та природних ресурсів ХОДА.

Таким чином, в разі, якщо до 3 лютого включно замовник не отримав пропозицій щодо визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки, він має право самостійно визначитися з цього питання. Та насправді замовник вже 29.01.2020 р. оприлюднює на сайті ХОДА звіт про СЕО «Стратегії розвитку Харківської області», таким чином, не лише надавши для обговорення обсягу СЕО лише 9 замість 15 днів, але й, не дочекавшись відповіді департаментів екології та охорони здоров’я, самостійно прийняв рішення про обсяг СЕО, тим самим перевищивши власні повноваження та порушивши вимоги ст. 11 ЗУ «Про СЕО»: «замовник забезпечує складання звіту про СЕО після врахування зауважень і пропозицій, отриманих у процесі громадського обговорення заяви про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки та наданих органами, зазначеними у статтях 6-8 цього Закону».

Та навіть цього поспішайкам з ХОДА здалося замало. За 9 днів вони не лише примудрилися завершити громадське обговорення заяви про визначення обсягу СЕО, але і встигли провести аналітичну роботу з опрацювання усієї доступної інформації та власне підготувати звіт з СЕО. Бо саме такі етапи складання звіту з СЕО передбачають методичні рекомендації із здійснення стратегічної екологічної оцінки, затверджені наказом Мінприроди.

Тож, давайте хоча б ми не будемо поспішати та розберемось з черговим етапом процедури СЕО та строками його проведення — громадськім обговоренням звіту. Відповідно до ч. 6 ст. 12 ЗУ «Про СЕО» строк громадського обговорення не може становити менш, як 30 днів з дня публікації повідомлення про оприлюднення проекту ДДП та звіту про СЕО. При цьому повідомлення необхідно опублікувати не лише на офіційному веб-сайті замовника, але й у друкованих ЗМІ (не менш як у двох). Тут, нажаль, маємо ознаки граблів на які наступили фахівці ХОДА саме через поспіх. Повідомлення про оприлюднення звіту про СЕО на офіційному веб-сайті з’явилося 29.01.2020 р. Дуже ймовірно, що того ж дня було замовлено відповідні публікації у друкованих ЗМІ. Та тільки от наклад газети не виходить негайно після замовлення. Тож № 10 газети «Харьковский курьер» та «Еко світ» опублікували повідомлення про оприлюднення проекту ДДП та звіту про СЕО лише 03.02.2020 р. Таким чином вимоги ч. 6 ст. 12 ЗУ «Про СЕО» було повністю виконано (хоча оце «повністю виконано» ми ще обговоримо дещо пізніше) лише 03.02.2020 р., а тому й відлік строку у 30 днів треба починати саме з цієї дати. А тому датою завершення громадського обговорення треба вважати 03.03.2020 р. Таким чином голосування за «Стратегію розвитку Харківської області» на пленарному засіданні Харківської обласної ради, яке відбулося 27.02.2020 р., бо саме для цього поспішайки метушилися, є цілком неправомірним.

На жаль, на цьому граблі ще не закінчились. Адже у повідомлення про оприлюднення проекту ДДП та звіту про СЕО є не лише терміни, але й зміст. Вимоги до змістовної частини повідомлення повністю викладено у ч. 5 ст. 12 ЗУ «Про СЕО». Вони складаються з 4 пунктів та 6 підпунктів. Не будемо перевантажувати читача подробицями та зупинимося докладно лише на тих пунктах з повідомлення, які не були викладені, або були викладені частково. Але перед цим вважаю за потрібне зробити важливий відступ.

Вимога законодавця щодо публікації тієї чи іншої інформації у друкованих ЗМІ, вочевидь, не є зайвою забаганкою. Вона викликана, насамперед, тим, що далеко не всі громадяни України мають доступ до Інтернету. Зокрема, за даними Головного управління статистики у Харківській області, станом на січень 2018 року доступ до послуг Інтернету вдома мають лише 60,8% домогосподарств. Але право брати участь у прийнятті рішень, які впливають на стан навколишнього середовища та здоров’я населення, мають право усі громадяни.

ч. 5 ст. 12 ЗУ «Про СЕО» Веб-сайт ХОДА (публікація 29.01.2020 р.) Друковані ЗМІ (публікація 03.02.2020 р.)
повна назва ДДП, що пропонується, та стислий виклад його змісту є немає стислого викладу змісту ДДП
орган, що прийматиме рішення про затвердження ДДП є не вказано
дата початку та строки здійснення процедури є не вказано дату початку процедури, натомість вказано дату закінчення, яка є хибною та вказувати яку не вимагає Закон
орган, від якого можна отримати інформацію та адресу, за якою можна ознайомитися з проектом ДДП, звітом про стратегічну екологічну оцінку та екологічною інформацією, у тому числі, пов’язаною зі здоров’ям населення, що стосується ДДП не вказано не вказано
місцезнаходження наявної екологічної інформації, у тому числі пов’язаної зі здоров’ям населення, що стосується ДДП є не вказано
необхідність проведення транскордонних консультацій щодо проекту ДДП не вказано не вказано

Здається цілком зрозумілим: коли закон вимагає публікації одного й того ж документа на веб-сайті та у друкованих ЗМІ, то це повинен бути тотожний текст. Але чомусь чиновники щоразу публікують геть різні тексти. Та найбільш вражає той факт, що ця звичка протягом щонайменше останніх 7-8 років притаманна ХОДА незалежно від того, представник якої партії займає кабінет на другому поверсі. Складається враження, що покоління чиновників саме в цьому бачать сенс словосполучення «безперервність влади».

Тож, бачимо, що зміст повідомлення про оприлюднення проекту ДДП та звіту про СЕО також не відповідає вимогам Закону. Та найгірше те, що порушення строків громадського обговорення, передбачених ст. 12 ЗУ «Про СЕО», фактично позбавили громадськість можливості повноцінної участі у громадському обговоренні СЕО «Стратегії розвитку Харківської області».

Більш того, обидва порушення (ст. 10 та ст. 12 ЗУ «Про СЕО»), роблять усю процедуру СЕО вкрай сумнівною з точки зору її легітимності та перетворюють «Стратегію розвитку Харківської області» на документ вкрай вразливий для судових позовів.

Що маємо у підсумку…

Якщо звернутися до ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про СЕО», то побачимо, що метою процедури СЕО є: «сприяння сталому розвитку шляхом забезпечення охорони довкілля, безпеки життєдіяльності населення та охорони його здоров’я, інтегрування екологічних вимог під час розроблення та затвердження документів державного планування». При цьому частина друга цієї ж статті зазначає принципи, які повинні застосовуватися для досягнення цієї мети: «законності та об’єктивності, гласності, участі громадськості, наукової обґрунтованості, збалансованості інтересів, комплексності, запобігання екологічній шкоді, довгострокового прогнозування, достовірності та повноти інформації у проекті документа, міжнародного екологічного співробітництва».

Натомість маємо приклад того, як ХОДА, не надто дотримуючись викладених у Законі принципів законності та участі громадськості, не лише сформувала свій власний принцип — принцип поспішайки, але й зробила його значнішим ніж усі, задекларовані в Законі.

Чи можна, застосовуючи принцип поспішайки, досягнути визначеної у Законі мети — сталого розвитку, інтегрування екологічних вимог під час розроблення та затвердження ДДП — питання цілком риторичне.

Заступник голови Координаційної ради ГО «Зелений Фронт» О. Богданіс

Оставить ответ

 

Вы можете использовать эти HTML тэги

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>