Архив новостей

Июль 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Июн    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Наши баннеры

Баннерообмен:

Правила комментирования

Присоединяйтесь к нам:

Открытое обращение «Зеленого Фронта» министру

«Зеленый Фронт» завершает этап общественной экспертной оценки проекта строительства Люботинского комплекса по переработке ТБО. К нашему огромному сожалению, по вине организаторов (а, точнее, неорганизаторов) общественных слушаний по ОВОС и «Детального плана территорий» общественность и мы, в том числе, были лишены возможности в положенные по закону сроки провести все необходимые процедуры и высказать свои замечания и пожелания. В настоящий момент, когда предприятие уже строится полным ходом, наши замечания могут быть услышаны только в суде. Работа по подготовке нескольких исковых заявлений в настоящий момент уже ведется.

Кроме этого, проделанная работа позволила выявить ряд системных нарушений, присущих не только строительству данного комплекса по переработке ТБО. В открытом письме к министру экологии и природных ресурсов мы изложили суть нарушений. Быть может, новоиспеченный министр сможет учесть наши замечания с тем, чтобы в дальнейшем подобные нарушения больше не повторялись. Вот текст обращения:

Шановний Остапе Михайловичу!

Впродовж більш ніж шести років громадська екологічна організація «Зелений Фронт» проводить діяльність по збереженню навколишнього середовища, докорінної зміни ставлення в суспільстві до природи.

Останнім часом члени нашої організації залучалися до проведення декількох громадських експертиз об’єктів, які ПостановоюКМУ № 808 від 28 серпня 2013 р. включено до переліку таких, що становлять підвищену екологічну небезпеку.

В ході аналізу документації цих об’єктів виявлена системна помилка, викликана невиправдано вільним трактування певних положень ДБН А.2.2-1-2003 «Склад і зміст матеріалів оцінки впливів на навколишнє середовище (ОВНС) при проектуванні і будівництві підприємств, будинків і споруд». Зокрема, йдеться про вимогу, що міститься в додатку «Г» (обов’язковий) до ДБН А.2.2-1-2003: узгоджувати «Заяву про наміри», з органами державного екологічного нагляду в разі проектування підприємств, що становлять підвищену екологічну небезпеку. Необхідно зазначити, що аналогічну норму містить також ДБН В.2.4-2-2005 «Полігони твердих побутових відходів основні положення проектування». Пункт 8, ст.2.2 якого зазначає, що відстані від полігонів ТБО до різноманітних об’єктів (в тому числі й жилих будівель) можуть коригуватися, але з обов’язковим погодженням з місцевими органами екологічного контролю.

Зазвичай, проектувальники проводять вищевказані узгодження з Департаментом екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації. У відповідь на наше звернення з цього приводу директор зазначеного департаменту з незрозумілих причин посилається на ст.13 ЗУ «Про екологічну експертизу» та Постанову КМУ №870 від 31.10.1995 р., яка, буцімто, дає його підлеглим повноваження узгоджувати відповідні документи. На наш погляд, подібні нісенітниці тягнуться з того часу, коли Постановою КМУ від 13.03.2013 № 159 «Про ліквідацію територіальних органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища України» визначено, що територіальні органи Міністерства охорони навколишнього природного середовища ліквідуються як юридичні особи публічного права. Таким чином, один із структурних підрозділів обласної державної адміністрації (департамент екології та природних ресурсів) фактично перебравши на себе функцію державного контролю та нагляду, узгоджує іншому підрозділу (департаменту капітального будівництва) документи, від яких напряму залежить якість не лише здоров’я, а можливо й життя тисяч громадян.

Не додає ясності в цю проблему позиція, яку зайняло з цього питання керівництво Державної екологічної інспекції у Харківській області. Зокрема, в своєму листі від 15.03.2016 №1003 / 01-24 / 02-17 (додається) відповідаючи на звернення депутата Харківської обласної ради з цього приводу, було дано наступну відповідь: «будь-які узгодження матеріалів ОВНС не належать до компетенції Держекоінспекції».

Цілком зрозуміло, що подібна плутанина не може не погіршувати якість проектів, що розробляються. В результаті, на жаль, зростає градус соціальної напруженості в територіальних громадах, на території яких реалізуються подібні проекти. Адже йдеться про достатньо складні для громад питання будівництва об’єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, зменшення санітарно-захисних зон, мінімальних відстаней до житлових масивів. Для прикладу достатньо привести проект комплексу з переробки побутових відходів в м. Люботин Харківської області, де за відсутністю погодження з органами екологічного контролю (згадуваний вище п. 8 ДБН В.2.4-2-2005) було суттєво зменшено відстань до найближчої оселі. В результаті замість рекомендованої ДБН В.2.4-2-2005 відстані у 800 м., вона фактично становить лише 270 м. Цілком ймовірно, що з кабінету з видом на одну з найбільших площ у світі, відстань в неповних 600 метрів не здається достатньо значущою, але для мешканців невеликого міста саме ця відстань відділяє його родину від красномовної статистики дитячої онкології, тривалості життя людей похилого віку. Неможливо також не відмітити, що фінансування робіт з будівництва зазначеного підприємства ведеться за рахунок коштів екологічного фонду, тож повинно сприяти покращенню поліпшенню екологічної ситуації в регіоні. Замість цього маємо порушення Конституційних прав громадян на здорове довкілля, масові протести громади, позови аж до Європейського Суду з прав людини, знецінення авторитету України на міжнародному рівні.

Тож, приймаючи до уваги вищевикладене, а також керуючись ЗУ «Про звернення громадян», вимушений звернутися до Вас з питаннями:

•             які організації та установи здійснюють державний екологічний нагляд та контроль згідно чинного законодавства;

•             до компетенції якого органу входить погодження «Заяви про наміри» в разі проектування підприємств, що становлять підвищену екологічну небезпеку (додаток «Г» до ДБН А.2.2-1-2003);

•             до компетенції якого органу входить погодження зменшення відстані від підприємств, що проектуються на підставі ДБН В.2.4-2-2005 «Полігони твердих побутових відходів основні положення проектування» до різноманітних об’єктів, в тому числі жилих будівель (пункт 8 ст.2.2.ДБН В.2.4-2-2005).

З повагою,

заступник голови координаційної ради ГО «Зелений Фронт»                                              О. Богданіс

Оставить ответ

 

Вы можете использовать эти HTML тэги

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>